Tasarımın en önemli unsuru olan renkleri kullanmak, diyaznın diğer bütün dalları gibi ustalık ister. Renkleri ustalıkla kullanarak mekânınızda vermek istediğiniz duyguyu, etkiyi, imajı yansıtabilirsiniz. Her rengin insan doğasında hitap ettiği farklı duygular vardır ve bunlar farklı etkiler yaratmaktadır. Renkleri sıcak, soğuk ve nötr renkler olarak üçe ayırabiliriz.

Renkleri nasıl kullanabiliriz?

Evimizin içinde kullanacağımız renkleri seçerken odaların amaçlarına göre tercihlerimizi şekillendirebiliriz. Salon ve oturma odası zevkimize göre ve mobilyalarımızı da göz önünde bulundurarak nasıl bir hava yaratmak istediğimize göre tasarlanır. Duvarlarda daha sakin renkler seçilerek hem gözleri yormaması, hem de mobilyalarımızı ön plana çıkartması sağlanabilir.

Kişinin tarzına bağlı olarak ihtişam asalet ve zenginlik istenen alanlar için mor ve altın rengi kullanımı tercih edilebilir. Sakinlik ve dinlendiricilik arzulanan alanlar için nötr renklerden seçilmiş arka plan üzerinde mavi ve beyaz kombinleri kullanılabilir. Doğal ve rüstik etki istenen alanlarda yeşil, kahverengi ve bej kombinleri denge ve uyum hissi verir. Enerjik bir etki yaratılmak istenen alanlarda sarı ve turuncu kullanımı uygun olacaktır.  Ek olarak ton sür ton kullanılarak tasarımlara derinlik katılabilir.

 Hangi renkler hangi duyguyu verir?

İç mekânlarımıza kimlik kazandırmanın yolu renklerden geçer. Evlerimiz kendimizi yansıtır ve haliyle rahatlığımızı ön planda tutarız. Ticari mekânlarımızdaysa işlevsellik ön plandadır ve işletmemize uygun istenilen çağrışımı yakalamayı hedefleriz.  İki durum için de estetik bütünlüğünü renk skalasıyla yakalamak gereklidir. Aynı paletlerden seçilen farklı tonların kullanımıyla renk uyumu sağlanır. Şimdi biraz da hangi renklerin hangi mekanlara uyduğu ve hangi duyguları öne çıkardığını konuşalım.

Sıcak Renkler

Daha önce bahsettiğimiz üç renk grubundan ilki olan sıcak renkler kırmızı, turuncu ve sarının türevleri, enerji verici, tutkulu, pozitif, mutlu ve coşkuludurlar. Bunlara yeşil ve mavinin canlı tonlarını da ekleyebiliriz.

Çocuk odaları, spor ve hobi odaları gibi ve hatta mutfak gibi, yaratıcılığın ve enerjinin teşvik edilmesi istenen bir çok alanda kullanılabilirler. Bu renkler aynı zamanda sade bir arka planda öne çıkarak renk kombinasyonunun tamamlanmasında rol oynarlar.

Soğuk Renkler

Soğuk renkler yeşil, mavi ve morun soluk tonlarını içerir. Sıcak renklere göre daha hafiftirler.  Yeşil; sarının bazı özelliklerini barındırırken, mor; kırmızının bazı özelliklerini taşır. Sakinleştirici, rahatlatıcı, profesyonel renklerdir.

Bu özellikleri de rahatlamak istediğiniz mekanlarda,  örneğin yatak odalarında kullanabilirsiniz. Yatak odasında renkler mümkün olduğunca dinlendirici olmalıdır. Tezat renkler yerine yumuşak ve sade renkler tercih edilmelidir. Eğer uygulama mekânı küçükse uçuk mavi, uçuk sarı ve beyaz gibi renkler kullanılabilir.

Nötr Renkler

Son olarak da Nötr renkler olan siyah, beyaz, gri ve bej genel olarak gizem, temizlik, saflık, ciddiyet ve modernizmi simgeler. Siyah ve beyaz hemen hemen diğer tüm renklerle birlikte kullanılabilir. Siyah genel parlaklığı düşürürken, beyaz renklerin ortaya çıkmasını sağlar. Gri muhafazakâr ve resmidir ancak modern de olabilir. Bej genel olarak arka planlarda kullanılır.

Bu yazıda bahsettiğimiz kriterleri katı kurallar değil, karanlıkta yolunuzu bulmanızı sağlayacak bir mum ışığı olarak almanızı isteriz. İç mimari ve iç dizayn öznel ve kişiye özeldir. Son kararı verecek olan sizlerin yenilik ve değişiklere açık olmanızı dileriz. Renkler ile dilediğiniz gibi oynayın, evinize ve yaşam alanlarınıza kendi zevkinize göre hayat verin.